Télécharger le programme

Programme FAST 2017

Télécharger le programme de la matinale du Corican

Programme Corican FAST 2017
Filters
Room
Time
  • mercredi 27/09
    • 8:00

      Welcome

    • 9:00

      Keynote Speakers

      Room A – Auditorium
    • 11:00

      Break (exhibition area)

    • 11:30

      Composites

      Room A – AuditoriumSpeaker Matthieu GRESIL, Pascal CASARI, Cédric HUCHETTE

      Real-time monitoring of composites’ fabrication and in-service loading – Matthieu GRESIL, University Of Manchester New methodology of bending fatigue and […]

    • 11:30

      Hull form – Design and new concepts 1

      Room B – Conf Room 200Speaker Bruno BOUCKAERT, John DAIDOLA, Arne OSMUNDSVAAG

      Hull Vane versus lengthening – A comparison between four alternatives for a 61 m OPV – Bruno BOUCKAERT (Hull Vane BV), […]

    • 11:30

      Advanced Products

      Room C – Conf Room 100Speaker Bård EKER, Philippe ROULIN

      “Full throttle” – The commitment to continuous improvement – Bård EKER, Hydrolift AS And Eker Design AS High speed passenger […]

    • 11:30

      Operations, Safety and Logistics

      Room D – Conf Room 80Speaker Matthew ALP, Linette DE SWART

      Manual Procedure for GX Network Acquisition on EXPLORER 3075GX and 5075GX – Matthew ALP, Cobham SATCOM Passenger Rights Protection in High […]

    • 1:00

      Lunch

    • 2:30

      Corrosion & Biofouling 1

      Room A – AuditoriumSpeaker Mr Letchi ANOMAN, Anne-Marie GROLLEAU, Bradley DONNELLY

      A study of biofouling on hull surface using numerical methods – Mr Letchi ANOMAN, Dr Prasanta Sahoo , Mr. Abhishek […]

    • 2:30

      Hull form – Design and new concepts 2

      Room B – Conf Room 200Speaker Robert SHAW, Matteo DIEZ, Abdolhosein NOWRUZI

      Exploring efficiency improvements in a transitional hull form – Robert SHAW, Unitec Institute Of Technology/Shaw Yacht Design CFD-based Stochastic Optimization […]

    • 2:30

      Aerology

      Room C – Conf Room 100Speaker Pavel KALYASOV, Lionel HUETZ, Pablo FERNANDEZ,

      Aerohydrodynamics of WIG-hovercraft’s air cushion – Pavel KALYASOV, Shipbuilding Company AEROHOD Ltd. Advanced Aerodynamic Vessels – Seakeeping and operability analysis […]

    • 2:30

      High speed and seakeeping 1

      Room D – Conf Room 80Speaker Sasan TAVAKOLI, Kim YONGHWAN, Rafael CASTELO

      Theoretical model for roll dynamic response of a planing boat in oblique waves – Sasan TAVAKOLI, Amirkabir University Of Technology Numerical […]

    • 4:00

      Break (exhibition area)

    • 4:30

      Fast Transportation

      Room A – Auditorium
    • 4:30

      Hull form – Hydromech. & Structures 1

      Room B – Conf Room 200Speaker Vladimir VESELOV,, Lex KEUNING,, Richard A. ROYCE,

      Wake surface geometry of planing hull – Vladimir VESELOV, Central Aerohydrodynamic Institute An extended method for the assessment of the […]

    • 4:30

      Energy Propulsion 1

      Room C – Conf Room 100Speaker Hans JORGEN MORCH, Loïc JELAINE, Erik LANSSEN

      Zero emission fast going vessel – Hans JORGEN MORCH, Ivan Østvik, Edmund Tolo; CFD Marine AS, NCE Maritime Cleantech, Fjellstrand […]

    • 4:30

      High speed and seakeeping 2

      Room D – Conf Room 80Speaker Hui SUN, Pr. Wen-Yang DUAN, Adrian ONAS

      Vertical unsteady motions of high speed ships in head sea – Hui SUN, Dnv Gl Experimental investigation on the Trimaran resistance and […]

    • 7:30

      GALA DINNER

  • jeudi 28/09
    • 8:30

      Welcome

    • 9:30

      Corrosion & Biofouling 2

      Room A – AuditoriumSpeaker Marcel ROCHE, Florent BATISSE, Jérôme CROUZILLA

      Cathodic protection, an efficient method for preventing corrosion  of immersed surfaces of ships – Marcel ROCHE, Cefracor Etude de la protection […]

    • 9:30

      Hull form – Hydromech. & Structures 2

      Room B – Conf Room 200Speaker Wei HE, Dong Jin KIM, Damien HOLLOWAY

      The Resistance Reduction Effects of Stern Flap and Interceptor for a Fast Cargo Boat – Wei HE, Jiawen Yan, Honggang […]

    • 9:30

      Energy Propulsion 2

      Room C – Conf Room 100Speaker Ivan SANTIC, Christian WINES, Liu BAO

      Experimental investigation of a ducted podded propulsor for an Unmanned-SWATH boat – Ivan SANTIC, Cnr-Insean – Marine Technology Research Institute […]

    • 9:30

      Slamming

      Room D – Conf Room 80Speaker Christine M. IKEDA, Josef CAMILLERI, Jose MESA

      Hydroelastic Predictions of Slamming Impacts on Small Craft – Zhongshu Ren, Christine M. IKEDA, Virginia Polytechnic Institute And State University […]

    • 11:00

      Break (exhibition area)

    • 11:30

      Keynote speakers CORICAN

      Room A – Auditorium

      CORICAN (French Council for the Orientation of Research and Innovation for naval activities) organize a conference focused on the innovation […]

    • 1:00

      Lunch

    • 2:30

      Materials Misc 1

      Room A – AuditoriumSpeaker Matthieu GRESIL, A.K. YAKIMOV, Bruno LEVIEIL

      Hovercraft skirt materials. The effect of external factors on basic properties – A.K. YAKIMOV , Butusova Ye.N., Tumanin A.V., Shabarov […]

    • 2:30

      Hull form – Hydromech. & Structures 3

      Room B – Conf Room 200Speaker Roshdy BARSOUM, Matteo BONCI, Joshua T. KNIGHT

      Slamming Loads: Realistic Testing, Computational Strategy and a new Approach to reduce their Intensity – Roshdy BARSOUM, ASME / Office Of […]

    • 2:30

      Flaps & foils 1

      Room C – Conf Room 100Speaker Javad ALAVIMEHR, John Martin K. GODO, Ingebjørn AASHEIM

      Optimisation of Ride Control Operation to Reduce Motions and Loads of High-Speed Catamarans – Javad ALAVIMEHR, University Of Tasmania Flapping foil hydrofoil – John […]

    • 2:30

      Underwater noise

      Room D – Conf Room 80Speaker Alex SKVORTSOV, Christian AUDOLY

      Experimental investigation of flow noise: a feasibility study with small-scale models – Alex SKVORTSOV, Defence Science & Technology Group Underwater noise; Parametric […]

    • 2:30

      CORICAN

      Room E – Conf Room 50

      CORICAN (French Council for the Orientation of Research and Innovation for naval activities) organize a conference focused on the innovation […]

    • 4:00

      Break (exhibition area)

    • 4:30

      Propellers

      Room A – AuditoriumSpeaker Arnaud CURUTCHET, Jingpu CHEN, Djahida BOUCETTA

      On the Development of a Novel sinusoidal propeller – Arnaud CURUTCHET, Advtech Optimization of Aft Body of the 10000TEU Twinskeg Container Vessel […]

    • 4:30

      Hull form – Modelling and simulation 1

      Room B – Conf Room 200Speaker Matteo DIEZ, Christopher O'REILLY, Norbert BULTEN

      Experimental Validation of CFD-Based Hull-Form and Water Jet Optimization of a Fast Catamaran – Matteo DIEZ, Cnr-Insean A quasi-nonlinear seakeeping model for […]

    • 4:30

      Flaps & foils 2

      Room C – Conf Room 100Speaker Andreas DAHLGREN, Baptiste LABAT, Sangwon KIM

      CFD prediction of performance improvement due to interceptors – Andreas DAHLGREN, Profjord AB Stability of coupled heave and pitch motion of a […]

    • 4:30

      Surface effect 1

      Room D – Conf Room 80Speaker Yajun SHI, Andrey FEVRALSKIKH, Laure GUENNAL

      Research on the Safety Operation Limits of the WIG – Yajun SHI, China Ship Science Research Center Efficiency of flaps and slats […]

    • 7:00

      COCKTAIL PARTY

  • vendredi 29/09
    • 8:30

      Welcome

    • 9:30

      IAdditive manufacturing

      Room A – AuditoriumSpeaker Thierry BAFFIE, Elodie PAQUET, Chris DAVIES

      Characterization of 316LN stainless steel gas-atomized powders and parts produced by Selective Laser Melting –  Thierry BAFFIE, CEA-LITEN (Commissariat A l’Energie Atomique) Additive […]

    • 9:30

      Hull form – Modelling and simulation 2

      Room B – Conf Room 200Speaker Silvia PENNINO, Hamid SADAT-HOSSEINI, Frans VAN WALREE

      Dynamic equilibrium and resistance evaluation for warped planing hulls – Silvia PENNINO, University Of Naples “Parthenope” CFD Simulation for Maneuvering of […]

    • 9:30

      Flaps & foils 3

      Room C – Conf Room 100Speaker Richard FOREST, Maxim OVDIENKO, Mehran MANSOORI

      Vitesse, Stabilité, Discrétion et Economies des bateaux à moteurs grâce aux foils – Richard FOREST, Seair The development of stepped planing hull […]

    • 11:00

      Break (exhibition area)

    • 11:30

      Materials Misc 2

      Room A – AuditoriumSpeaker ALSHERI Ali, David LEWIS, J.S. QUINTON

      Contribution of nanotechnology in the performance of hydrodynamic systems – ALSHERI Ali, Université De Valenciennes Et Du Hainaut-Cambrésis. IEMN Materials Misc 2; A […]

    • 11:30

      Smart yard

      Room B – Conf Room 200Speaker Rima AYOUB, Yan LIU, Jan HAYES

      Which planning processus, and which collaborative relationship for smart yards ? The SUFFREN example. – Rima AYOUB, Imt Atlantique Chaire Resoh […]

    • 11:30

      Surface effect 2

      Room C – Conf Room 100Speaker Mr Trygve HALVORSEN ESPELAND, Vidar Tregde, Vasiliy V. SHABAROV

      Cost-effective Surface Effect Ships for Offshore Wind – Dr Nere G. Skomedal, Mr Trygve HALVORSEN ESPELAND , Esna As CFD with application to […]

    • 1:00

      Closure